Okhelp.cz

Recepty, články, nápady, programování. Dříve dum-zahrada, finance, internet a know-how.okhelp.cz Pro lepší výsledky hledání používejte i diakritiku.

Vodní kolo jako zdroj energie


AD MOB

Vodní - mlýnské kolo je velmi starý vynález, který lidem ulehčil
otrockou práci v mnoha oblastech.
Recesi toto zařízení prožívá i v současnosti, nejenom jako zdroj
energie, ale jako krásná dekorace stavení.
Pokud tedy protéká kol vašeho domu potůček, tak neváhejte.

**

398LW NO topic_id
AD

Další témata ....(Topics)


362

Dakon Dor 32 - regulace výkonu | dakon-dor-32-regulace-vykonu-id-834


Zdravím,
mám v právě koupeném domě starší Dor 32 a už 2 měsíce se s ním nemůžu skamarádit.
mám samotíž, expanzka doplněná do 1/3 (za studena). Vytápím nějakých 200m2, 3 patra.

mám 2 základní problémy:

1) příliš se zahřívá a nejsem schopen ho uregulovat. většinu radiátorů mám otevřených naplno. Když ho roztopím (s tím nemám nijaké problémy) nechám pod spalovací komorou rozhořelé větší dřevo, naložím dvě lopatky uhlí, zavřu zatápěcí klapku, nechám rozhořet, při nějakých 40st na kotli otevřu terciální tak na 1/4 až 1/2, pak hodím dozadu jedno dvě polena a naložím plnou násypku, zavřu dusivku tak na 1-0,5cm, sekundární zavřený. Za půl hodiny hodinu jede kotel jak blázen. Na kotli 90-100st, voda je tak na 80st. Zkoušel jsem jet jen na terciální, tzn. zavřít dusivku uplně, ale výsledek stejný. stejně se rozjede na 90-100st. Když chci nižší teplotu (a méně strachování), tak tam prostě musím chodit co hodinu a přihazuju po jedné lopatě.

2) S tím "přílišným" hořením souvisí asi i to, že ať dělám, co dělám, nejsem schopen udržet kotel přes noc žhavý. Ve 22.30-23.00 ho nechám rozhořet, proroštuju, naložím, zavřu dusivku, zavřu sekundár, terciál, klapku do komína taky úplně, zatápěcí otevřu. Stáhnu radiátory na půlku, některé úplně vypnu. V 6h ráno je kotel i voda na 20st celsia, žhavé nikde, jen pár centimetrových uhlíků se válí v hromadě popela. Tohle prostě nejde roztopit.

Četl jsem tu cosi o zmenšení ohniště, ale i bez toho bych měl být schopen uregulovat kotel tak, aby mi pokaždé, když dám plnou násypku neletěl na 100st.
Bydlím v tom baráku 2měsíce a jsem v kotelně víc jak v obýváku :-)

Díky za rady a postřehy...
28

Re: První dojmy s Dakonem rok v. 2011 M.Jakeš | re-prvni-dojmy-s-dakonem-rok-v-2011-m-jakes-id-36


Ty ježci musí mít hřbety vodorovně po roštování.
Je pravda že páka má časem značnou vůli, tak je lepší
si to označit, kdy jsou ježci vodorovně po tahu páky zpět z nejzadnější polohy.
Když je překlopíte moc dopředu tak je tam ta mezera u těch
šamotových plotniček.
Aby popel automaticky odpadal do popelníku tak by se musel
na páku připojit mechanizmus, který by to jednou za určený
čas proroštoval, ALE jakmile by se tam šprajcl kámen, tak by
ten mechanizmus musel mít prokluzovací spojku, jinak by
něco prasklo. Když se mezi ježky šprajcne byť jen malý
kamínek, tak buď jej vystrčit zespodu nějakým háčkem z ocelové
kulatiny, nebo počkat až vyhoří palivo a shora jej vyškrábnout
na rošt.
210

Krbova kamna PEVEX | krbova-kamna-pevex-id-478


Krbová kamna, která díky zajímavému zařízení (vrtulníček) dokáží lépe vytápět
vedlejší místnosti.
Vrtulníček je ventilátor, který si sám vyrábí elektřinu na jeho provoz z tepla krbových kamen.
Výkon kamen: 1 až 6 kW
Účinnost: 90%

**
156

Rada s výběrem kotle | rada-s-vyberem-kotle-id-414


Dobrý den.
Mám doma přes 20 let starý Dakon U 22. Jelikož jsem si vědom, že ho bude potřeba v dohledné době vyměnit, neboť doslouží, tak se dopředu sháním po jeho nástupci. S Dakon kotly (tento je již třetí) jsme byli vždy spokojeni. Díval jsem se jakým typem stávající Dakon U 22 nahradit a rozmýšlím se mezi DOR F 20KW a DOR D 32KW. Topím z 75% dřevem, zbytek uhlí většinou kostka Ledvice nebo černý ořech, tak si myslím že by byl lepší ten DOR D 32, jejikož je konstrukčně stavěný na topení dřevem. Může však nastat čas, kdy bude dřevo nedostupné a budu nucen přejít na topení uhlím. Chci se zeptat jestli je možné a rentabilní v DOR D 32 bez problému topit 50na50 dřevo-uhlí.
A ještě jeden dotaz. U současného kotle Dakon U 22, který má přibližně dle označení výkon 22KW, vytopím celý domek bez problémů. Nevím tedy jestli DOR D 32KW při svém výkonu nebude moc silný - naddimenzovaný.
V jedné recenzi se uvádí toto:
Pokud je kotel naddimenzovaný, dochází ke škrcení kotle na vzduchu a neoptimálnímu spalování a tím tak k dehtování kotle. Což má za následek nízkou účinnost a neustálé čištění kotlového tělesa. U nižší teploty vratné vody dochází k nízkoteplotní korozi a tím tak k úbytku materiálu z vnitřní části kotlového tělesa a snížení životnosti kotle např. na polovinu. Častým problémem je, že kotel vydrží např. jen 10 let, což je z velké části problém předimenzovaného kotle.
Toho bych se chtěl samozřejmě vyvarovat.
Budu čekat na názory a případné rady ohledně volby jestli DOR F 20KW (který by mi výkonostně stačil)nebo DOR D 32KW (v kterém se topí mnou více používaným dřevem, ale je hodně silný)
S přáním hezkého dne Vlastimil Švejda.
281

Re: Dakon DOR F20 | re-dakon-dor-f20-id-670


Zdravím,

takhle přesně to jede mě. Plamen do fialova a když otevřu horní dvířka, tak vidím žhavé. No a vždycky tam nalžim tak 3 lopatky a vono mi to chcípne, respektive se mi to udusí.
Jen si nejsem jistej, zda to dělám dobře. Poslední dny, jak je hezky, zatápíme kolem 16hod, protože jinak máme doma 20stupňů, ale navečer už kvůli dětem topíme.A nějak se mi zdá, že to uhlí teda zmizlo celkem slušně.


Editace: 1359467679
Počet článků v kategorii: 398
Url:vodni-kolo-jako-zdroj-energie-id-497

AD
11 Share
Share
Tweet