Elektrokolo s motorem v náboji kola výměna pláště postup, není třeba odpojovat přívodní kabel
Výměna duše pláště kola s elektromotorem
- připravit si podložky měkké, nebo hadry na podložení řídítek a sedla
- obrátit kolo vzhůru koly, nebo pověsit na montážní háky
- rozpojit brzdy ( u čelisťových/ráfkových brzd), aby se snáze dal plášť - duše vytáhnout
- u čelisťových brzd většinou stačí jen zašroubovat napínací závit u páčky brzdy, aby se lanko povolilo a pak rozpojit - povytáhnout koncovku bowdenu z oka nad čelistí - čelisti se zmáčknou rukou k sobě a pak by to mělo jít snadno
- sundat plášť na stranu, kde není přívodní kabel k elektromotoru - tudy se bude plášť možno pak vytáhnout
- uvolnit kolo a povytáhnout
- vytáhnout duši / plášť kolem povytažené hřídele kola
- touto stranou nasadit nový plášť - duši
- vložit osku kola zpět do zářezů a dotáhnout předepsanou silou
- vložit zpět koncovku bowdenu do oka čelisti brzdy
- kolo aspoň částečně nafouknout, postavit na kola, dofouknout na předepsaný tlak
- seřídit brzdu štelovacím - napínacím šroubem bowdenu a zajistit kroužkovou maticí
Plášť - duši vytahujeme kolem osky kola na straně, kde není přívodní elektrický kabel k motoru. Osku povytáhneme jen natolik, abychom protáhli plášť, či duši.

Na straně s přívodním kabelem jen sundáme kryt matice a matici povolíme, aby bylo možno kolo povytáhnout. Samotný kabel maximálně uvolníme s krajní sponky, pokud by nebylo možno kolo mírně povytáhnout.

20LW NO topic_id
AD
Další témata ....(Topics)
GP baterie dobíjecí zkušenosti
Baterie byly zakoupeny na počátku roku 2015.Byly používány v meteo-stanici a dobíjeny co 3 měsíce. Po 6 letech jedna z baterií již neudržela celé 3 měsíce kapacitu.
Nyní jsou používány v optické myši, kde vydrží pracovat na jedno nabití 7 dnů.
Myš neběží stále, ale když se s ní nepracuje, přepne do úsporného režimu, nebo se zcela vypne.
Hodnocení: Baterie splnily očekávání a deklarovanou dobu funkčnosti.
Sice s menší kapacitou, ale stále jsou použitelné i po 6 letech.

https://www.gpbatteries.com/
TRONIC baterie - Lídl
V roce 2019 byly zakoupeny Ni-MH dobíjecí baterie TRONIC v Lídlu.2 roky pracují k plné spokojenosti, přestože jejich cena byla 25 Kč za kus.
Jsou používány v domácím zvonku, hodinách, meteostanici, optické myši, kapesních svítilnách.

Fotovoltaická domácí elektrárna
Návratnost fotovoltaické elektrárny se vypočítá následovně
Pořizovací náklady / Denní zisk z výroby eletkřiny = Počet dnů nutných k zaplacení pořizovacích nákladůPříklad:
Pořizovací náklady 100 000 měnových jednotek (např. korun)
Denní zisk z výroby elektřiny 100 (např. 10 kWh za 10 měnových jednotek)
Počet dnů nutných k zaplacení pořiz. nákladů = 100 000 / 100 = 1 000 slunečných dnů
Počet hodin, kdy v ČR svítí slunce 1440 za rok, což je 60 celých dnů a nocí, tedy 120 dnů po 12 hodinách slunečního svitu.
1 000 / 120 = 8,3 roku (návratnost investice)
Životnost solárních panelů
Uvádí se minimálně 25 let s tím, že produkce energie solárního panelu klesá rychlostí 0,5 % za rok. Po 20 letech by vaše panely měly stále pracovat na přibližně 90 % původního výkonu.Problém je spíše poškození mechanické, kdy dochází k popraskání izolace a po dešti, nebo kondenzaci vodních par, ke zkratu mezi buňkami a tím vypnutí celé větve panelů. Mnozí tyto panely pak prodávají v bazarech bez upozornění na tuto závadu a kupujícího pak čeká mnoho nepříjemností.
Baterie
Klasické olověné akumulátory nejsou vhodné pro fotovoltaiku protože mají životnost jen zhruba 200 cyklů vybití na 50% a hluboké vybití jim značně snižuje kapacitu. Jsou především určeny ke krátkému značnému odběru proudu a okamžitému nabiti na 100% kapacity, tedy pro provoz v automobilech, kdy po startu motoru se baterie okamžitě začne znovu nabíjet.Virtuální baterie
Přebytky elektřiny můžete prodávat do sítě (elektrárnu musí namontovat a zapojit kvalitní firma mající k tomu povolení, která poradí a zařídí mnoho potřebného).
Přebytky si lze také ukládat na období, kdy nebude fotovoltaika vyrábět požadované množství elektřiny (zimní měsíce) do virtuální baterie.
Většinou uživatel zaplatí poplatky jen za přenos - distribuci elektřiny, popřípadě poplatky na podporu obnovitelných zdrojů, ale je třeba velmi pečlivě číst smlouvu, aby nedošlo k nemilému překvapení.
Virtuální baterie fyzicky neexistuje, proto Vaši elektřinu, kterou dodáváte do virtuální baterie, okamžitě spotřebují sousedé v okolí a v zimě vám musí např. ČEZ vyrobit a dodat elektřinu novou za tu Vaši, kterou jste dodali jemu v létě.
Baterie, bateriové úložiště - cena a životnost baterie odrazuje, také se někdo může bát nenadálého požáru, ale baterie nemusí být nutností, pokud odbíráte proud i z veřejné sítě.
Bezpečné LiFePO4 články, u kterých se uvádí, že LiFePO4 baterie jsou nejbezpečnějším typem lithiových baterií, protože se nepřehřívají a i když se protrhne obal, nevzplanou.
Část uživatelů prostě za slunečného dne se snaží maximum své vlastní energie spotřebovat v domácnosti - bojler, lednička, mrazák, nabít baterie do elektro akumulátorové nářadí atd. atd.
Například mraznička může jet přes den na "domácí" sluneční energii a v noci může být vypnutá, protože za těch 8 nočních hodin obsah nerozmrzne a není nutné mít bateriové úložiště.
Velmi populární je pouze ohřev vody v bojleru pomocí fotovoltaiky - je to vcelku jednoduché, protože topné těleso je vlastně odporový drát fungující i na stejnosměrný proud a není náchylné na výkyvy napětí tak, jako elektronika, tudíž domácí elektrárnu můžeme pořídit za nižší náklady protože odpadá koupě drahých, ale přesných měničů (bude postačovat i stavebnice, která vyjde na polovinu ceny např. MPPS střídavé regulátory pro ohřev vody).
Pokud nebudete používat měnič, ale jen stejnosměrný proud, nastává problém s vypnutím proudu do tělesa bojleru, kdy dochází k zapálení elektrického oblouku mezi kontakty vypínače po rozpojení, proto bude pro mnohé přeci jen schůdnější použít měnič.
Topné těleso bude možná třeba upravit na nižší příkon - např. ze 2kW na 1kW, ale to v případě, když panely by nebyly schopny utáhnout tak velký odpor, pak je třeba jej snížit a tím i snížit výkon (odpor) topného tělesa - voda se pak ohřeje za delší dobu.
Ohřev pouze vody v bojleru má také výhodu, že si časem můžeme dokoupit další vybavení elektrárny, ale už nám vydělává - šetří peníze.
Bateriové úložiště bude zapotřebí tam, kde chceme mít elektřinu, i když nesvítí slunce a nemáme jiný zdroj elektřiny - jedná se tzv. ostrovní systémy.
Měniče - střídače
Fotovoltaické panely vyrábí DC - stejnosměrné napětí - proud, který je třeba měnit na střídavý o předepsané frekvenci a napětí (pokud jím potřebujeme napájet spotřebiče vyžadující střídavé napětí o předepsané frekvenci).Volbu jaký měnič se má použít je lepší nechat na odborné firmě (pokud nemáte velmi dobré znalosti v oboru). Když si měnič zakoupíte sami hrozí nebezpečí, že se například nebudete moci připojit do veřejné sítě, nebo že nebudete moci rozšířit elektrárnu o další panely a mnoho dalších úskalí.
Vytápění fotovoltaikou
Zateplený dům lze pomocí tepelného čerpadla + baterie (pro vyrovnávání výkyvů při oblačném dnu) a pouze fotovoltaikou vytopit zhruba od 20 února do 20 října, tedy délka dne je okolo 10:30 a více hodin. V měsících listopad, prosinec, leden bude výroba elektřiny tak nízká, že dům nevytopí (myšleno například 10 kWp vyrobí v zimě za den asi 1 kWh).Pokud není v zájmu používat tepelné čerpadlo a baterie, je možnost vyhřívat elektricky akumulační nádrž a z ní pak rozvádět ohřátou po domě.
Efektivita panelů při zatažené obloze a teplotní koeficient
Pokud je zataženo, množství vyrobené energie klesne na 10 až 25% ve srovnání se slunečným dnem.Příklad:
FVE 2,4 kWp
Slunečno kolem 1700 až 2100W,
Zataženo 250 - 400W
Deštivé počasí - max 200W
Teplota panelů a účinnost
Nejlépe panely pracují při teplotě 15 až 35°CTeplotní koeficient je velmi důležitý údaj, který upozorňuje na pokles účinnosti se zvyšováním teploty panelu a bývá kolem -0,3 % / °C až -0,5 % / °C (na každý 1°C nad 25°C)
Například pokud mají solární panely teplotní koeficient -0,37 % / °C. tak na každý 1 °C nad 25 °C poklesne jejich účinnost o 0,37 %.
Na slunci se panely mohou rozehřát až na teplotu 65°C což sníží jejich efektivitu zhruba na 88 až 80%.
Solární panely mohou být různých barev, například bílé, nebo barvy červenohnědé, aby nerušily vzhled krytiny historických částí města.
Orientace fotovoltaických panelů a účinnost
Ideální je, když sluneční záření dopadá na panely kolmo, ale systém, který by neustále natáčel panely za sluncem, je finančně nákladný a konstrukce vyžaduje údržbu.Panely orientované na jih vyrobí nejvíce elektřiny a to v poledních hodinách, ale to může být někdy nežádoucí, když majitel nemá úložiště - spotřebovává elektřinu okamžitě a potřebuje jí, až se například vrátí ze zaměstnání v odpoledních hodinách. Pak je výhodnější orientace panelů více na západ. Pokud potřebuje nejvíce elektřiny v ranních hodinách, pak je lepší mít panely orientovány na východ.
Maximálního výroby elektřiny za rok dosáhnou panely se sklonem 35°, protože v letních měsících jsou nejvíce nakloněny proti slunci. Celoroční vyváženou výrobu elektřiny zajistí sklon 45°, protože jsou výhodně nakloněny proti slunci v jarních a podzimních měsících. Při sklonu menším než 10° ztratí panely svou schopnost samočištění i zisk z nich bude menší.

Date: 15.07.2022 - 07:50
Problémy s vypínačem - přepínačem otáček
Na novém zařízení se projevila závada, že nebylo možno přepínat směr otáček.Přepínače bylo možno zasunout jen do neutrální polohy, nebo polohy dotahování.
Tlakem palce i značnou silou, nebylo možno přepínač zatlačit do polohy pro povolování.
Přepínačem bylo přepínáno asi 100x, aby se trošku rozchodil. Pak šroubovákem do vybrání v spodní části přepínače bylo zapáčeno přes tělo utahováku a přepínač se podařilo vysunout do polohy povolování. Páčení je třeba vykonat s maximálním citem - není to pro nešikovné, tam je lepší volba raději výrobek reklamovat. Následně ještě bylo nutno toto několikrát opakovat, až se přepínač rozchodil.
Postup obrázky:



Date: 07.04.2022 - 12:40
Vrtačka dnes slouží nejen k vrtání otvorů, ale
i k broušení, leštění, dlabání, sekání, škrábání, šroubování
a k mnoha dalším činnostem.
Na krátkodobé používání je velmi vhodné si patřičné nářadí půjčit v půjčovně.
Mají tam profesionální verze, se kterými se pracuje většinou mnohem lépe,
než s verzemi pro hobby používání.
Pokud jste se přesto rozhodly, že si vrtačku koupíte, musíte si ujasnit na co jí budete používat.
- vrtání do zdiva, betonu
- dlabání, sekání, škrábání
- mohu používat připojení ke zdroji energie kabelem, nebo je nutno míti akumulátor
- stačí mi vrtačka bez vlastního pohonu - tedy budu otáčet vřetenem pomocí kliky rukou (je třeba obě ruce na držení vrtačky)
- míchání barev, malty, směsí
Aku akumulátorové vrtačky
+ nejste závislí na délce kabelu
+ můžete vrtat jednou rukou
+ jsou lehké
+ možnost i přiklepu ale jen u určitých typu pro vrtání do tvrdých materiálů
+ otáčky až 3200/min bez zatížení
+ napětí až 20V (čím větší napětí, tím větší výkon a mnohdy i výdrž baterie pracovat na jedno nabití)
+ velké množství příslušenství
+ regulace otáček
+ regulace kroutícího momentu
+ pravý a levý chod
+ příklep (nemá každý typ, je třeba si to ověřit)
- nutnost dobíjet baterie
SDS vrtací kladiva
Mají SDS (Self Direct System - rychlo upínací systém, který brání protáčení vrtáku ve skličidle - upínacím zařízení).
SDS vrtací kladivo je ideální pro vrtání do zdiva a betonu, tedy na těžší práce nejen v domácnosti.
Systém funkce příklepu - kladiva klepe hřídel s vrtákem při jeho otáčení, což vrtáku umožní procházet hustšími a tvrdšími materiály.
Tuto funkci lze vypnout a pak stroj pracuje jako vrtačka do měkčích materiálů.
Dále lze vypnout rotaci a zapnout pouze funkci kladiva - vyměnit vrták za sekáč a stroj se vám změní v malou zbiječku.
Sekáčem pak můžete tvořit drážky pro elektrické kabely, sekat cihly, odsekávat obklady, či kousky betonu.
Velká odolnost SDS vrtacího kladiva z něj činí stroj pro nejtěžší práce v domácnosti.
Výhody kladiva - vrtačky SDS:
• může být napájeno pomocí kabelu, ale i akumulátorem
• výkon až 1500W (napájecí kabel) nebo 24V (bezdrátový)
• otáčky bez zatížení až 1500 ot./min
• počet úderů kladiva až 6200 kmitů / min
Vrtačky s příklepem
Mají obdobné použití jako vrtací kladiva, ale na méně náročnější práce.
Mohou mít také upínání SDS, kdy nedochází k proklouznutí nástroje v skličidle - kleštině.
Výkon mají do 1100W.
Většinou nelze použít příklep samostatně, ale pouze jen při vrtání.
To je hlavní rozdíl mezi vrtačkou s příklepem a vrtacím kladivem.
Nejlepší - nejoblíbenější značky vrtaček a vrtacích kladiv
Bosch
DeWalt
Hitachi
Hecht (hobby a střední třídy - rozumná cena)
JCB
Mac Allister
Makita
Parkside (většinou v marketu Lidl - hobby - slušná cena)
Ryobi
Stanley
i k broušení, leštění, dlabání, sekání, škrábání, šroubování
a k mnoha dalším činnostem.
Na krátkodobé používání je velmi vhodné si patřičné nářadí půjčit v půjčovně.
Mají tam profesionální verze, se kterými se pracuje většinou mnohem lépe,
než s verzemi pro hobby používání.
Pokud jste se přesto rozhodly, že si vrtačku koupíte, musíte si ujasnit na co jí budete používat.
- vrtání do zdiva, betonu
- dlabání, sekání, škrábání
- mohu používat připojení ke zdroji energie kabelem, nebo je nutno míti akumulátor
- stačí mi vrtačka bez vlastního pohonu - tedy budu otáčet vřetenem pomocí kliky rukou (je třeba obě ruce na držení vrtačky)
- míchání barev, malty, směsí
Aku akumulátorové vrtačky
+ nejste závislí na délce kabelu
+ můžete vrtat jednou rukou
+ jsou lehké
+ možnost i přiklepu ale jen u určitých typu pro vrtání do tvrdých materiálů
+ otáčky až 3200/min bez zatížení
+ napětí až 20V (čím větší napětí, tím větší výkon a mnohdy i výdrž baterie pracovat na jedno nabití)
+ velké množství příslušenství
+ regulace otáček
+ regulace kroutícího momentu
+ pravý a levý chod
+ příklep (nemá každý typ, je třeba si to ověřit)
- nutnost dobíjet baterie
SDS vrtací kladiva
Mají SDS (Self Direct System - rychlo upínací systém, který brání protáčení vrtáku ve skličidle - upínacím zařízení).
SDS vrtací kladivo je ideální pro vrtání do zdiva a betonu, tedy na těžší práce nejen v domácnosti.
Systém funkce příklepu - kladiva klepe hřídel s vrtákem při jeho otáčení, což vrtáku umožní procházet hustšími a tvrdšími materiály.
Tuto funkci lze vypnout a pak stroj pracuje jako vrtačka do měkčích materiálů.
Dále lze vypnout rotaci a zapnout pouze funkci kladiva - vyměnit vrták za sekáč a stroj se vám změní v malou zbiječku.
Sekáčem pak můžete tvořit drážky pro elektrické kabely, sekat cihly, odsekávat obklady, či kousky betonu.
Velká odolnost SDS vrtacího kladiva z něj činí stroj pro nejtěžší práce v domácnosti.
Výhody kladiva - vrtačky SDS:
• může být napájeno pomocí kabelu, ale i akumulátorem
• výkon až 1500W (napájecí kabel) nebo 24V (bezdrátový)
• otáčky bez zatížení až 1500 ot./min
• počet úderů kladiva až 6200 kmitů / min
Vrtačky s příklepem
Mají obdobné použití jako vrtací kladiva, ale na méně náročnější práce.
Mohou mít také upínání SDS, kdy nedochází k proklouznutí nástroje v skličidle - kleštině.
Výkon mají do 1100W.
Většinou nelze použít příklep samostatně, ale pouze jen při vrtání.
To je hlavní rozdíl mezi vrtačkou s příklepem a vrtacím kladivem.
Nejlepší - nejoblíbenější značky vrtaček a vrtacích kladiv
Bosch
DeWalt
Hitachi
Hecht (hobby a střední třídy - rozumná cena)
JCB
Mac Allister
Makita
Parkside (většinou v marketu Lidl - hobby - slušná cena)
Ryobi
Stanley
Akumulátory LI-ION nesmějí být po delší dobu vybity pod určitou mez.
Tato mez vybití je zhruba 20% kapacity, přesněji když se dostane
napětí jednoho článku pod napětí 2,8 V, hrozí trvalé nevratné poškození akumulátoru.
Pokud jsme si zakoupili nové akumulátorové nářadí a došlo k situaci, že
při jeho zapnutí blikla dioda (nebo na pólech baterie je měřitelné napětí,
ale menší než součet minimálních napětí všech článků akumulátoru),
a přístroj nefunguje, může být baterie již trvale poškozena a je třeba
zařízení zavčas reklamovat.
Pokud je součet napětí všech článků vyšší jak násobek
počet článků x 2,8V
tak zkuste baterii nabít dle návodu, protože zařízení může
být vybaveno systémem, který nedovolí provoz tohoto zařízení
pokud se napětí blíží minimu a včas zařízení odpojí od zdroje proudu
tedy od akumulátoru, aby nedošlo k jeho poškození.
Důležité:
Pokud zařízení ihned nebudete používat, nabíjejte LI-ION baterie na 60% kapacity.
To časem odhadnete dle doby plného nabití.
Například
100% nabití trvá 5 hodin
60% bude tedy za 3 hodiny
Při skladování je vhodné nabít jen na 40%, pak se životnost baterie zvýší 3 krát.
ALE je nutné baterii častěji kontrolovat, zda nedošlo k vybití blížící se kritickému bodu.
Dále je dobré baterie skladovat v chladnějším prostředí těsně nad bodem mrazu,
což se také projeví na maximální životnosti.

Tato mez vybití je zhruba 20% kapacity, přesněji když se dostane
napětí jednoho článku pod napětí 2,8 V, hrozí trvalé nevratné poškození akumulátoru.
Pokud jsme si zakoupili nové akumulátorové nářadí a došlo k situaci, že
při jeho zapnutí blikla dioda (nebo na pólech baterie je měřitelné napětí,
ale menší než součet minimálních napětí všech článků akumulátoru),
a přístroj nefunguje, může být baterie již trvale poškozena a je třeba
zařízení zavčas reklamovat.
Pokud je součet napětí všech článků vyšší jak násobek
počet článků x 2,8V
tak zkuste baterii nabít dle návodu, protože zařízení může
být vybaveno systémem, který nedovolí provoz tohoto zařízení
pokud se napětí blíží minimu a včas zařízení odpojí od zdroje proudu
tedy od akumulátoru, aby nedošlo k jeho poškození.
Důležité:
Pokud zařízení ihned nebudete používat, nabíjejte LI-ION baterie na 60% kapacity.
To časem odhadnete dle doby plného nabití.
Například
100% nabití trvá 5 hodin
60% bude tedy za 3 hodiny
Při skladování je vhodné nabít jen na 40%, pak se životnost baterie zvýší 3 krát.
ALE je nutné baterii častěji kontrolovat, zda nedošlo k vybití blížící se kritickému bodu.
Dále je dobré baterie skladovat v chladnějším prostředí těsně nad bodem mrazu,
což se také projeví na maximální životnosti.

Editace: 9.5.2021 - 10:41
Počet článků v kategorii: 20
Url:elektrokolo-s-motorem-v-naboji-kola-vymena-plaste-postup-neni-treba-odpojovat-privodni-kabel