Okhelp.cz

Recepty, články, nápady, programování. Dříve dum-zahrada, finance, internet a know-how.okhelp.cz Pro lepší výsledky hledání používejte i diakritiku.

Dakon URP 16 hořák problém


AD MOB

U kotle Dakon URP 16 zháší a navypíná ovl.hořáku.
Prý se to dá seřídit a nebo vyměnit mechaniku za jinou.
Prosím,má někdo radu nebo zkušenost.
Děkuji Petera Jan
e- traveltrans.jan@seznam.cz
t.777325621

396LW NO topic_id
AD

Další témata ....(Topics)


20

Re: První dojmy s Dakonem rok v. 2011 M.Jakeš | re-prvni-dojmy-s-dakonem-rok-v-2011-m-jakes-id-27


V určité fázi (po asi 1,5 hod provozu) kotel začal ztrácet svůj hukot, jakoby vypadával a ztrácel dech. Nyní (po 1:50 hod) už hoří jen s velmi slabým hukotem, výkon při tom 31,3 kW, teplota do komína 205oC, parametry jsou tedy velmi dobré (teplota z kotle 91oC). Kotel samozřejmě nemám na váze, takže spotřebu paliva budu brát průměrnou. Na začátku jsem kotel uvedl na provozní teplotu, pak jej co nejvíc vychladil a nechal přiměřeně vyhořet, pak jsem nasypal 24 kg paliva, z doby provozu se zjistí průměrná spotřeba. Ta se pak použije i pro výpočet účinnosti. Ke konci kotel nejdřív začal znovu střídavě hučet, pak začal blafat, nakonec byly výbuchy přikládací komory celkem dost neúnostné. Během experimentu se muselo dost roštovat, výkon byl na tom dost závislý.


Výsledky měření:

V měřené fázi se spálilo 24 kg paliva O2 Bílina, tomu odpovídá spalné teplo 422 MJ, resp. 117 kWh. Kotel dohromady dodal do aku nádrže (jelo to 3 hod), topení (jelo to jen posledních 15 min) a na vlastní ohřev celkem 98 kWh, z toho vychází průměrná účinnost 83,5%. Nálož paliva hořela 3h:15min, průměrná spotřeba byla 123 g/min (7,4 kg/hod). Výkon kotle byl v první fázi v podstatě nezměněný, prvních 40 min se udržoval na hodnotě 35 kW, pak klesal někam na 30 kW, před roštováním i méně. Dusivka byla otevřená přesně o 1,5 ot stavěcí­ho šroubu (prvních asi 10 až 15 min o 2 ot), tah komína je zatím neznámý. Terciální vzduchy byly otevřeny asi na 1/4, plamen v průzoru celkem mohutně přesahoval horní hranu vodní lamely.

Závěr:

Snížení dolní hrany první lamely o 4 cm v počátku výkon kotle na první pohled nesnížilo, později došlo k částečnému snížení zřejmě vlivem zanesení nejzadnější části spalovací­ho prostoru struskou. Musí se ale vzít v úvahu, že teplota spalin byla v této fázi asi o 50 oC nižší (oproti stavu bez úpravy), což znamená nárůst ve výkonu vlivem zvýšení účinnosti. Takže výkon se téměř nezměnil zejména díky značnému navýšení účinnosti. Průměrná účinnost před úpravou byla 80%, ta byla přitom celkem stabilní, po úpravě 83,5%, v průběhu se měnila. Nárůst účinnosti je byl sice velmi zajímavý, vzhledem ke zvýšenému vybuchování násypky a hlavně vzhledem k nevhodnému rozdělení odhořívání paliva na roštu a tudíž k nemožnosti vyroštování strusky z nejzadnější části bych tuto úpravu nakonec nedoporučoval. Větší snížení výkonu by asi bylo vhodnější provést vložení­m těch zmí
něných postranních U-ček nebo seřízlých šamotových cihel (návrh se šamotovými cihlami lze nalézt na www.energoportal.cz, viz. vlákno "nazor na dakon"). Výhoda šamotových cihel je možnost jejich seříznutí šikmo tak, aby palivo lépe sklouzávalo doprostřed. Menší snížení výkonu bude asi možné provést ještě větším přivřením dusivky, jak se ukázalo, k tomu aby měl kotel slušný výkon to v něm nemusí vůbec hučet. Spíš je důležité jeho správné rozehřátí tak, aby spaliny z ohniště odcházely patřičně žhavé a aby po smí­chání s terciálním vzduchem vytvořily mohutný plamen silně přesahující horní hranu vodní lamely. Pokud někomu přijdou zde uvedené informace jako zajímavé a užitečné, budu rád.PS: Výpočty výkonů kotle jsou přímo závislé na znalosti průtoku vody kotlem, ten byl jednak oměřen a jednak potvrzen hydraulickým výpočtem tlakové ztráty a odečtením v charakteristice čerpadla. Oměření i výpočet se prakticky přesně shodovalo.
87

DOR 25 max - kouří s komína | dor-25-max-kouri-s-komina-id-208


Zakoupil jsem nový kotel DOR 25maxF.
Systém s akumulačními nádržemi 3x800L, třícestný ventil na zpátečce 75st, vedení CU28 zapojení podle atmos. Komín vložkovaný schiedel 160mm, déla 10metrů, kouřovod 0,5metru. Problém je nadměrné kouření s komína. I když se kotel rozhoří (ořech 1 most) výstup 90st, spaliny 270st, nadměrně kouří s komína, oblaky se táhnou nad komínem daleko. Bilý-šedý hustý kouř. Nastavuji boční vzduchy a ani to nepomáhá. Přestane kouřit až je v násypce jen žhavé uhlí. Poraďte co je kde špatně.
Je to třída 3, tak už by to kouřit nemělo :oops: .
Děkuji
257

Dakon DOR 24 žádost o zevrubnou pomoc | dakon-dor-24-zadost-o-zevrubnou-pomoc-id-638


Zdravím všechny,
koupili jsme menší usedlost a je zde zdrojem vytápění DOR 24.A nastávají problémy.Jednou jede nádherně a jindy pomalu nemůžu roztopit.Čistím kotel poměrně často.Prakticky pořád.Ob den čistím kotel od prachu mouru atd.Komín jsem čistil během 3 měsíců už 2x,podruhé minulé pondělí kdy chytly saze poprvé a pokaždé kolečko sazí.Topím hnědým uhlím Ledvice.Teď se chystám zítra čistit komín potřetí.Dnes večer mi pro změnu nešlo rozjet kotel a tak jsem ho rozjel přes klapku krátkého okruhu tak,že mi opět chytly saze.Jelikož jsem profesionální hasič,tak mám s tímto problémem dost zkušeností,ale u zásahu nás je na to 6 a tady jsem byl sám :-D to je jen na okraj.Mě hlavně zajímá,jak je možné že se mi to takhle zasí.á (omlouvám se za výraz) a hlavně proč tak často.Nechci být otrokem kotle,kterej budu čistit ob den a týdně vymetat komín.Odvod spalin není přímo z kotle do komína,ale odskočeno dvěma koleny v sobě.Kolena jsou plechová obyčejná ta vroubkovaná.V těch se samozřejmě usazuje taky dost sazí a jelikož to je blízko zdroje,tak je tu velmi extrémně vysoká pravděpodobnost,že to chytne zas a znovu.Proto tam budou kolena hladká ze silného černého plechu bez těch varhánků.Ale co dál.Komín není vložkovaný,je to 109 let starej barák,takže obdélníkový průřez,logicky uvnitř nejsou hladké stěny,takže ano rychle se saze usazují.Takže prosím o radu pokud komín udělat,tak jak,jestli vyzdít těmi segmenty s kruhovým vnitřkem,nebo frézovat a nastrkat roury,nebo něco jiného a hlavně co s kotlem.Co dělám špatně?určitě něco jo.A představa že se přihodí mé ženě to co mě se sazemi v komíně,tak chaos.A rozhodně jet hasit můj dům je dost černá myšlenka.Prosím o nějakou radu co a jak mám dělat,poznatky,zkušenosti atd.
333

Re: Sklo v dusivce DOR24 | re-sklo-v-dusivce-dor24-id-789


Citace:
Dobrý den,
chci se zeptat,možná hloupě.To sklo v dusivce má nějaký speciální konkrétní význam?Mám původní kotel v domě,který jsem koupil a místo toho sklíčka je strčený kus papíru.Nijak extra to netěsní.Má to nějaký negativní vliv na provoz kotle,pokud tam to sklíčko není?A je to jaké sklo?Je to stejný materiál jako jsou skla třeba do dvířek krbových kamen?


Když tam to sklo není, tak akorát je větší přívod primárního vzduchu
do paliva a to víc hoří, musí se dusivka přiškrtit a i tak tam proudí moc vzduchu,
takže sklíčko, nebo stačí kousek plechu, by tam mělo být.
Jestli máte kousek
obyčejného skla, tak to můžete vyzkoušet ho tam dát, ale asi to
bude sklo nějaké tepelně odolnější,
nebo ten plech ustřihnout a vložit tam.
Sklo je tam prakticky zbytečné, nevyužil jsem jej k ničemu,
kolik popele je v popelníku musím zjistit až otevřením dvířek.
384

Krbová kamna spalování štěpky | krbova-kamna-spalovani-stepky-id-2258


V krbových kamnech lze spalovat i štěpku, ale je třeba dodržovat určitý postup.
Štěpku zapalovat od shora, jako svíčku a otevřít plně horní - sekundární vzduch nad dvířky - spodní přiškrtit.
Pokud zapálíte štěpku od spodku, tak se vznítí obrovské množství paliva, tvoří se mnoho oxidu uhelnatého, který nemá dostatek kyslíku na dokonalé shoření, protože komín nestačí odvádět tak velké množství plynu a tím zároveň přivádět do kamen dostatek vzduchu.
Výsledkem je exploze plynu.
V dojde k zakouření místnosti, v horším případě otravě i k požáru, proto je třeba nejdříve vyzkoušet malé množství štěpky a pak dle zkušeností pokračovat.

Také je výborné štěpku přikládat je na tu stranu, kde zrovna nehoří plamen, aby jej štěpka nezadusila a při dalším přikládání přiložit na opačnou stranu,
protože plameny by měly zajistit spalování vznikajícího plynu.
Také je výborné na jednu stranu dát polínko na hořící plamen a když se polínko rozhoří, tak štěpku dát vedle něj na druhou polovinu. Tím se zajistí, že plamen
nezhasne.Štěpka zapálená nahoře jako svíčkaNa jedné polovině topeniště štěpka, na druhé hořící polínka


Editace: 1349859839
Počet článků v kategorii: 396
Url:dakon-urp-16-horak-problem-id-248

AD
11 Share
Share
Tweet