Okhelp.cz

Recepty, články, nápady, programování. Dříve dum-zahrada, finance, internet a know-how.okhelp.cz Pro lepší výsledky hledání používejte i diakritiku.

Pečení chleba v domácí peci


AD MOB

Že pečení chleba nemusí být příliš energeticky náročné dokazuje video
níže. Velmi však záleží na konstrukci pece.
Pec na videu má ohniště v nejnižší části a tak teplo z plamenů stoupá přímo
vzhůru, kde vyhřívá troubu na pečení.

**

396LW NO topic_id
AD MOB

Další témata ....(Topics)


156

Rada s výběrem kotle | rada-s-vyberem-kotle-id-414


Dobrý den.
Mám doma přes 20 let starý Dakon U 22. Jelikož jsem si vědom, že ho bude potřeba v dohledné době vyměnit, neboť doslouží, tak se dopředu sháním po jeho nástupci. S Dakon kotly (tento je již třetí) jsme byli vždy spokojeni. Díval jsem se jakým typem stávající Dakon U 22 nahradit a rozmýšlím se mezi DOR F 20KW a DOR D 32KW. Topím z 75% dřevem, zbytek uhlí většinou kostka Ledvice nebo černý ořech, tak si myslím že by byl lepší ten DOR D 32, jejikož je konstrukčně stavěný na topení dřevem. Může však nastat čas, kdy bude dřevo nedostupné a budu nucen přejít na topení uhlím. Chci se zeptat jestli je možné a rentabilní v DOR D 32 bez problému topit 50na50 dřevo-uhlí.
A ještě jeden dotaz. U současného kotle Dakon U 22, který má přibližně dle označení výkon 22KW, vytopím celý domek bez problémů. Nevím tedy jestli DOR D 32KW při svém výkonu nebude moc silný - naddimenzovaný.
V jedné recenzi se uvádí toto:
Pokud je kotel naddimenzovaný, dochází ke škrcení kotle na vzduchu a neoptimálnímu spalování a tím tak k dehtování kotle. Což má za následek nízkou účinnost a neustálé čištění kotlového tělesa. U nižší teploty vratné vody dochází k nízkoteplotní korozi a tím tak k úbytku materiálu z vnitřní části kotlového tělesa a snížení životnosti kotle např. na polovinu. Častým problémem je, že kotel vydrží např. jen 10 let, což je z velké části problém předimenzovaného kotle.
Toho bych se chtěl samozřejmě vyvarovat.
Budu čekat na názory a případné rady ohledně volby jestli DOR F 20KW (který by mi výkonostně stačil)nebo DOR D 32KW (v kterém se topí mnou více používaným dřevem, ale je hodně silný)
S přáním hezkého dne Vlastimil Švejda.
73

Re: TUR nebo BAWOL W | re-tur-nebo-bawol-w-id-90


Další alternativou by mohl být Viadrus Hercules U 26
Já bych šel do toho Taurus TUR
35

Re: První dojmy s Dakonem rok v. 2011 M.Jakeš | re-prvni-dojmy-s-dakonem-rok-v-2011-m-jakes-id-44


Dopustil jsem se jedné chyby v tom výpočtu účinnosti. Když jsem měřil účinnost na kotli s nastavením dusivky o 1,5 ot (cca 35 kW), chtěl jsem mít jistotu správnosti. Vyrobenou energii jsem proto měřil dvěma metodami a v té druhé jsem musel započítat i zbytkové teplo v kotli. Pak jsem ale měřil účinnost kotle s tím hradidlem. To jsem se tím už tak nepáral a měřil jen tou první metodou. Účinnost nevyšla nijak velká a nějak jsem chybně došel k přesvědčení, že k vypočtenému vyrobenému teplu mám i zde přičíst to zbytkové teplo. což byla ale chyba. Ta na pohled nižší účinnost byla způsobena jinou chybou v exelové tabulce. Proto po provedení kontroly výpočtů opravuji výsledky:
Účinnost DOR 24 s nastavením 1,5 ot (cca 35 kW) mi vyšla 80,0%. Teplota spalin se držela okolo 240-250oC.
Účinnost při použití hradidla (snížení o 4 cm, dusivka 1,5 ot, výkon se postupně snižoval z 35 na 25 kW) mi vychází 81,5%.
Účinnost bez hradidla s nastavením dusivky na 1 ot (25-22 kW) při tom posledním měření mi vychází 82,0%. Teplota spalin se držela okolo 165-170oC.
Jak je vidět, účinnost se s velikostí výkonu příliš nemění. Je to pravděpodobně dáno tím, že při vyšším výkonu se více tepla přenese zářením díky vyššímu žáru. Spalování je možná při něm také optimálnější.
195

Výhřevnost paliva v závislosti na jeho vlhkosti | vyhrevnost-paliva-v-zavislosti-na-jeho-vlhkosti-id-461


Graf výhřevnosti paliva - dřeva a jeho vlhkosti:


Při vlhkosti 80% je veškerý tepelný zisk využit na odpařování vody z dřeva.
Při vlhkosti pod 20% lze hovořit o ekonomickém spalování paliva.
320

Re: Dakon DOR 24 bouchání a problémy se spalováním | re-dakon-dor-24-bouchani-a-problemy-se-spalovanim-id-774


dobrý den,
taky se potýkám s boucháním a odfukováním kotle, problém nastává jen když chci přiložit a po přiložení, to je strachu :)

koupil jsem barák, cca 20let a tipuju stáří kotle podobné (dakon dor 32), ale byl tu technik a kotel je v pohodě, ono se v něm možná víc než 10 posledních let netopilo...

topím Bílina ořech, sem tam navrch pár briket union trojky

topím podle návodů od známých ze vsi, dosud jsem byl v bytovce takže leda termostat od plyn kotle... klasicky roztop, pak zasypat uhlím, potud je to bez problému. jen tedy musím podotknout, že zapalovací klapku zavírám tak po dvou minutách max, u dusivky nechávám tak 1cm a klapku do komína po chvíli na 3/4, na noc 1/2 anebo úplně zavřená. důvod je ten, že kotel mi jede tak na 50-60°, vydrží někdy i celý den a v baráku příjemných cca 22°, radiátory plně otevřené.

co jsem si pročetl manuál k dakonu, tak by mělo být min 65°, z místních tipů a triků a videí koukám že tomu dáváte pořádně pod kotel a 80° není problém - neumím si předsavit v takovém pekle otevřít přikládací poklop a nebo jít s klidnou hlavou spát či do práce.. to pak máte v baráku 30° ne? anebo tam dáváte malé dávky a běháte přikládat každé dvě hodiny? chápu že se vše musí nějak vychytat, ale když ten dakon rozjedu na 80°, jak se zbavím přebytečného tepla, resp. energie? když to v takový raketě z ničeho nic zavřu, tak mi kotel bouchne, stejně když ho otevřu(?)

topení i výdrž kotle tak jak to je mi vyhovuje (radiátory otevřené, prakticky celý den ke kotli nemusím, příjemných 21-22°C,...) jen mám problém občas s tím boucháním když jdu po ránu na kotel (nehoří, ale když se trochu otevřou klapky, za chvíli zase jede) a fakt je taky ten že asi bude dost dehtovat... je to sotva měsíc co s ním vyvádím pokusy, tak se radši ptám jak to vše má být a funguje, ať si zkraje zajedu správný zvyky.

Díky za jakýkoliv reakce, věřím že se to tu omýlá stále dokola a pro vás to je směšný problém, ale pro někoho kdo nikdy netopil to jsou nervy když pak musí odejít do práce a neví co mu to doma dělá...


Editace: 1359364899
Počet článků v kategorii: 396
Url:peceni-chleba-v-domaci-peci-id-476

AD
11 Share
Share
Tweet