Okhelp.cz

Recepty, články, nápady, programování. Dříve dum-zahrada, finance, internet a know-how.okhelp.cz Pro lepší výsledky hledání používejte i diakritiku.

Dakon Dor 32 - regulace výkonu

Zdravím,
mám v právě koupeném domě starší Dor 32 a už 2 měsíce se s ním nemůžu skamarádit.
mám samotíž, expanzka doplněná do 1/3 (za studena). Vytápím nějakých 200m2, 3 patra.

mám 2 základní problémy:

1) příliš se zahřívá a nejsem schopen ho uregulovat. většinu radiátorů mám otevřených naplno. Když ho roztopím (s tím nemám nijaké problémy) nechám pod spalovací komorou rozhořelé větší dřevo, naložím dvě lopatky uhlí, zavřu zatápěcí klapku, nechám rozhořet, při nějakých 40st na kotli otevřu terciální tak na 1/4 až 1/2, pak hodím dozadu jedno dvě polena a naložím plnou násypku, zavřu dusivku tak na 1-0,5cm, sekundární zavřený. Za půl hodiny hodinu jede kotel jak blázen. Na kotli 90-100st, voda je tak na 80st. Zkoušel jsem jet jen na terciální, tzn. zavřít dusivku uplně, ale výsledek stejný. stejně se rozjede na 90-100st. Když chci nižší teplotu (a méně strachování), tak tam prostě musím chodit co hodinu a přihazuju po jedné lopatě.

2) S tím "přílišným" hořením souvisí asi i to, že ať dělám, co dělám, nejsem schopen udržet kotel přes noc žhavý. Ve 22.30-23.00 ho nechám rozhořet, proroštuju, naložím, zavřu dusivku, zavřu sekundár, terciál, klapku do komína taky úplně, zatápěcí otevřu. Stáhnu radiátory na půlku, některé úplně vypnu. V 6h ráno je kotel i voda na 20st celsia, žhavé nikde, jen pár centimetrových uhlíků se válí v hromadě popela. Tohle prostě nejde roztopit.

Četl jsem tu cosi o zmenšení ohniště, ale i bez toho bych měl být schopen uregulovat kotel tak, aby mi pokaždé, když dám plnou násypku neletěl na 100st.
Bydlím v tom baráku 2měsíce a jsem v kotelně víc jak v obýváku :-)

Díky za rady a postřehy...

396LW NO topic_id
AD

Další témata ....(Topics)


7

Dakon DOR 25 | dakon-dor-25-id-10


Albi 17-12-2009 14:05:05
Letos jsem koupil DOR 25 a už je tam podstatně větší násypná šachta s rozšiřujícím se
průřezem směrem k topeništi, takže palivo nezůstane trčet v šachtě, ale posouvá se hezky do topeniště.
6

Životnost kotle Dakon Dor | zivotnost-kotle-dakon-dor-id-9


Jak dlouho Vám vydržel kotel Dakon Dor?

Florian 14-12-2009 17:46:09
mě DAKON kotel vydržel 17 let a to ještě netekl a pak sem ho vyměnil za plynový kotel.

anonym 17-10-2010 22:56:36
letos budu měnit kotel dakon ur 24 za kotel na pelety a dříví.
.kotel ur 24 mi vydržel v kombinaci s nádržemi 31 let byl jsem vcelku spokojen

leos 20-10-2010 19:34:15
zdravím, mám kotel dakon U-28, topim v něm již 24 let, protopím za zimu
za 15 000 Kč ořech 2 + balik krajin, jsem spokojený, chci si koupit dor 25 max, věřím této značce


Milan 04-12-2010 09:51:59
Připojuji se k chvále na Dakon. Doma mám plechový URS 29, který tu jede
už 25 let (montáž červen 1985) a za tu dobu musím uznat velice příznivou
spotřebu paliva (většinou obyčejné uhlí, oříšek). Čerstvě jsme připojili do
okruhu nově vybudované kvalitně zaizolované patro domu. Což si vynutilo
záměnu samotíže za expanzomat a navýšení tlaku v topném okruhu. Obecně
se to u starých kotlů nedoporučuje, ale zatím to náš staříček Dakon zvládá na
jedničku. Jsem připraven samozřejmě na možnou výměnu kotle, ale bude to
pak velký boj mezi prověřenou značkou Dakonu a konkurenčním Viadrusem,
zvláště když máme dost velké zásoby dřeva na které je Viadrus lepší.
151

Dakor dor F 25 max | dakor-dor-f-25-max-id-409


V roštu jsou přílíš velke díry a nedrží se žhavý popel z dřeva co stím,dřevo pak vyhasne a je konec ... :(
326

Re: Snížení výkonu Dakon DOR zvýšení účinnosti | re-snizeni-vykonu-dakon-dor-zvyseni-ucinnosti-id-780


Kazdopadne chvalim za dobrej napad kterej se me osvedcil pro nepretrzity topeni.Jsem zvedavej jak bude kotel stihat pri minus 15.Plusy:snizeni spotreby,zlepseni doby a prubehu spalovani,malo popela(za tyden dva popelniky),zanedbatelne zanášení kotle a kouřovodu.Mínusy:Trochu pracnejsi rostovani,ale zadna tragedie.
78

Re: Dakon DOR 24 bouchání a problémy se spalováním | re-dakon-dor-24-bouchani-a-problemy-se-spalovanim-id-99


Komím vám hlavně NIKDE nesmí táhnout falešný vzduch, jinak jde jeho tah rychle do kopru. Takže ty dvířka alespoň provizorně poopravte, stačit by na to mohl např. i akrylátový tmel, či těsnění do dveří (nevím jaké to jsou).

Další věc je ta komínová klapka (ta úplně vzadu v napojení komínové roury). Tu otevřete naplno a nechte ji tak. Je tam jen pro případ velmi velkého tahu a hlavně pro režim stáložáru (kotel kompletně pouzavíraný) !!! Kotel regulujte primárem a terciálem.

Hnědé o2 se do DORky hodí velmi dobře, jen se to s tím ale musí trochu umět. I když, je to dobré spíš jen když můžete kotel pustit na větší výkon. Pro lepší regulovatelnost (předpokládám kotel bez úprav ohniště) bych radil volit o1. U nás je o2 taky hodně prachová a to pak rádo bouchá při dohořívání násypky (lze tomu ale zamezit).

Poradím vám ještě fintu na zátop. Odsekněte si třeba dvě čtvrtková polínka a dejte je na sebe úplně dozadu na rošt pod spalovací komoru. Seklou stranou je dávám směrem dopředu. Účelem je ten prostor vyplnit masivnějším matrošem, to bude rovnoměrně odhořívat a zabrání zasypání tohoto prostoru studeným palivem. Má to i další výhody jako víc sekundáru na start a podpalování rovnou dřeva místo studených zadních šamotek. Pak už tam šoupněte jen třeba tři smuchlané listy z novin, na ně hrst sekaného drobného, hrst sekaného hrubšího, tři menší-střední polínka, otevřít zatápěcí klapku, pouzavírat terciály a ze spodu šktnout. Nabrat si uhlí, trochu rozhořelé dříví pohrabáčem nastrkat co nejvíc dozadu pod spalovací komoru a nasypat tam uhlí až nahoru. Než v tom získáte jistotu, můžete míň. Pokud mi správně porozumíte, z komína se vám během zátopu ani nezakouří a vše bude jisté a snadné.

Ještě jedna poznámka na závěr, kotli po zátopu dopřejte chvíli běh na vyšší výkon, aby se uvnitř v ohništi pořádně rozehřál na vysokou teplotu. Pokud to nedodržíte, spalování uhlí bude už s trochou kouře a míň efektivní. DORku mám s aku, tak mi o2 zcela vyhovuje. Bez aku bych asi bral radši o1.


Editace: 1428586851
Počet článků v kategorii: 396
Url:dakon-dor-32-regulace-vykonu-id-834

AD
Share
Share
Tweet