Okhelp.cz

Recepty, články, nápady, programování. Dříve dum-zahrada, finance, internet a know-how.okhelp.cz Pro lepší výsledky hledání používejte i diakritiku.

Teplovzdušný krb rozvody filtry ventilátory konvenční vs sálavá krbová kamna víření prachu alergie pálení očí kašel problémy


AD MOB

Teplovzdušný krb rozvody

se neustále zanášejí prachem, který je nutno vyčistit a není to tak snadné.
Pokud u ústí rozvodu v noci, či za úplné tmy, rozsvítíme kapesní svítilnu a v jejím světle se objeví prachový kužel toho, co dýchají osoby v místnosti.

Pokud kužel světla je výrazný, plný prachu, tak jsou teplovzdušné rozvody zaneseny, nebo v místnosti je třeba vysát, vytřít prach viz foto.
svetelny-kuzel.png

Uklízet, uklízet, uklízet

Konvenční krbová kamna, či krb s teplovzdušným rozvodem značí, že máme kotelnu v místnosti a s tím souvisí značně zvýšená prašnost.
Musíme pořád uklízet a dostatečně větrat zvířený prach a pravidelně čistit rozvody horkého vzduchu.
Pokud se nám to nezamlouvá:
Řešením je centrální vytápění pomocí radiátorů
, či podlahové topení s minimálním prouděním a cirkulací vzduchu - vířením prachu.

Filtry do teplovzdušných rozvodů

filtry snižují sice objem vy pouštěného prachu z teplovzdušných rozvodu, ale snižují výkon systému, ventilátory musí více pracovat, větší spotřeba energie.

Krbové teplovzdušné ventilátory ventilátory

Slouží k zvýšení cirkulace vzduchu - čím více filtrů v potrubí rozvodů, tím větší hluk vydávají a nemusí to být nic příjemného.

Konvenční krbová kamna víření prachu

Konvenční krbová kamna jsou obalena pláštěm, pod kterým cirkuluje vzduch. Vespod je nasáván studená a horními otvory vypouštěn horký. Obal kamen brání samovznícení okolních předmětů, ale konvenční systém také daleko více víří prach v místnosti. Ucpat horní průduchy na konvenčních kamnech alobalem by sice zamezilo cirkulaci vzduchu pod pláštěm kamen - víření prachu, ale změnilo by to funkčnost kamen a mohlo by dojít ke jejich poškození, či samovznícení hořlavých předmětů v jejich okolí.

Alergie pálení očí kašel, zdravotní problémy

Teplovzdušné rozvody a konvenční kamna mohou po čase u osob pobývajících v takto vytápěných místnostech, vyvolat alergie, kašel, pálení očí, bolesti hlavy a další zdravotní problémy.
Na obrázku princip konvenčních kamen, která daleko více víří prach v místnosti.
konvencni-kamna-princip-fungovani-jak-pracuji.png

Teplovzdušný rozvod - roura po vysátí vysavačem

Teplovzdušné rozvody se složitě čistí, vyčistit rozvody po celém domě není práce na 10 minut.
krby-teplovzdusne-rozvody-se-zanaseji-prachem-a-slozite-cisti-jsou-zdrojem-prachu-v-mistnosti.jpg

Obrázek - prach v opláštění konvenčních krbových kamnech

konvencni-krbova-kamna-prach-pavuciny-vireni-prachu.jpg

Sálavá kamna, či radiátory nevíří tolik prach

Sálává kamna šíří teplo celým povrchem - je to jako bychom seděli u táboráku. Teplo je člověku příjemné, vždyť i naše Slunce vyzařuje směrové - sálavé teplo. Tím, že se sálavé teplo šíří do okolí všemi směry, nevíří tolik prach v místnosti, jako konvenční kamna s pláštěm pod kterým proudí ohřátý vzduch, nebo krby s teplovzdušným rozvodem vzduchu do místností pomocí ventilátoru.
salava-kamna-princip-fungovani-jak-pracuji.png

Date: 14.03.2021 - 08:10

400LW NO topic_id
AD

Další témata ....(Topics)


310

Re: DOR 32, nové uhlí - neskutečný kouř + dehtování kolte | re-dor-32-nove-uhli-neskutecny-kour-dehtovani-kolte-id-758


Ted je ještě dost teplo takže to se taky projeví na horším odtahu spalin, komín jakoby neměl správný tah.
Jak se ochladí, tak by mělo v kotle jen hučet a spalování by mělo být mnohem lepší , bez kouře.
Zatím topte dřevem, dokud je tak teplo a uhlí jen minimum.
148

Viadrus G-25 připojení termostatu | viadrus-g-25-pripojeni-termostatu-id-406


dobrý den
mám Váš kotel Viadrus G-25 s 5 články již 20 let,stále perfektní,ale teď jsem koupil
prostorový termostat PT-21,kterým bych chtěl nahradit starý Rego s kolečkem,
ke kterému vede 4žilový kabel,K PT- 21 stačí pouze dva kabely,mám je připojit
na svorky 11 a 12?
Děkuji a hezký den Petr Vršinský
30

Re: První dojmy s Dakonem rok v. 2011 M.Jakeš | re-prvni-dojmy-s-dakonem-rok-v-2011-m-jakes-id-38


Ty skořápky jsem dal na uhlí (bez pilin) a opravdu to bouchalo jak ve stabiláku, kolem dokola rychle za sebou. Raději jsem je proto rozhodil jednoduše po uhlí, nechtělo se mi je skladovat zvlášť. Piliny jsem nasypal zas jindy do násypky na hořící uhlí, které mi předtím propadalo do popelníku, přesypávat tam hořící uhlí nebyl zrovna správný nápad.

Důvody proč omezuji výkon: 1) Počitali jsme s 24 kW a zatím máme asi 35 kW, tedy zbytečně moc. Větší výkon vede nutně i k vyšší teplotě odchozích spalin a tedy i k zbytečnému úniku tepla. 2) Na kotli velkým výkonem vzniká velký tepelný spád, systém je proto při plném nabití nádrže o něco blíž svému varu. Řešením by bylo přidat na výkonu kotlového čerpadla, to je ale až ta poslední možnost. 3) Nakonec je to problém i v případě varu systému, kdo to zažil ví, že to opravdu stojí za to. Už jen např. dimenze potrubí od pojišťovacích ventilů (směrem k odpadu) tomu musí odpovídat, jinak pára v něm urychlí sloupce vody na šílenou rychlost a vznikne tzv. vodní kladivo. Projevuje se to pak jako by někdo třískal obrovskou palicí přímo do topení, čtenáři s tím možná budou mít vlastní zkušenosti. Podle mne jsou současné normy týkající se bezpečnosti systémů ÚT děravé a nedokonalé a systémy podle nich navržené nejsou zcela bezpečné. Platí ale že lepší je alespoň něco než nic. V našem případě je nadměrný výkon způsobený velkým komínovým tahem a proto nyní zkusím cestu dalšího škrcení na přívodu vzduchu. Zkušenost s hradidlem mi poskytla celkem dobrou orientaci, kam asi bych chtěl stav kotle dostat (viz. výše popsaný stav kdy kotel jede prakticky neslyšně).

Co mne velmi zajímá, je váš názor na správné nastavení kotle. Návod ke kotli mi k tomu poskytl ne zcela úplné informace, proto jsem postupoval podle vlastního úsudku a pozorovnání. V určité fázi jsem zkoušel nastavit kotel tak, aby z komína nevycházel žádný viditelný dým (ani při pohledu z těsné blízkosti). Zjistil jsem ale, že v takovém stavu zůstává nádrž žalostně nenahřátá a paliva se při tom spotřebuje znatelně víc. To jsem přitom nastavoval plameny v kotli právě tak, aby těsně dosahovaly k hornímu okraji té vodní lamely, pak nad komínem nebyly znát žádné stopy po kouři. Zřejmě tam šlo při tomto nastavení moc terciálního vzduchu, spaliny se moc vychladily a vlivem špatného přenosu tepla spadla účinnost. Proto jsem se vrátil zpět k nastavení, kdy nad vodní lamelou přechází velký plamen (přivřením terciálu), kotel při tom začal i víc bublat a vřít. Naše rozdílná zkušenost je asi v tom nadbytečném komínovém tahu a velkém výkonu. Optimálně nastavený plamen při 35 kW bude prostě mnohem mohutnější než ten při 24 kW. Kotlům Dakon DOR zřejmě opravdu rozumíte, velmi by mne proto zajímaly důvody pro to vámi popsané nastavení, předem děkuji.
54

Díra v poslední přepážce Dakon DOR | dira-v-posledni-prepazce-dakon-dor-id-63


Citace:

Dobrý den,poradí mi prosím někdo,jak opravit díru v Dakonu Dor 24.Kotel je starý 7 let a dira se udělala v poslední přepážce před komínem úplně vpravo dole,takže vytekla všechna voda a kotel je odstavený..Jak se na toto místo dostat? Dá se to nějak"zaletovat".Teď v zimě to je velice nepříjemná záležitost a nový kotel nechci kupovat.Děkuji Jarka

Kotel je z ocelových plechů a může nevhodným způsobem topení (dlouhodobě ohřívat
vodu v kotli jen do 50°C, vlhké palivo, nadměrné zadehtování kotle atd.)
zkorodovat i za 7 let natolik,
že je lepší jej vyměnit celý protože stěny jsou jak papír a nelze to zalátat.
Jinak v každém případě se na to musí mrknout nějaký topenář (odborník) a na místě
rozhodnout co dál.
202

Re: Oběhové čerpadlo Dakon dorF 25max | re-obehove-cerpadlo-dakon-dorf-25max-id-469


Jj přesně tak ... muj komín je takovej že kdysi ho použivaly jako uďak od kotle do pudy je uzky, ze mirně šikmym uhlem a pak nahoru zhruba 30cm x 30cm na pude mam velke vrata do komina že tam cely vlezu tam je rozšířený zhruba 120cm x 80cm to jde tak 2 metry nahoru pak je zase zuženy zhruba 45cm x 45cm určitě to ma vliv a muže vadit že u baraku zhruba 50m mam obrovsky les


Editace: 15.3.2021 - 07:40
Počet článků v kategorii: 400
Url:teplovzdusny-krb-rozvody-filtry-ventilatory-konvencni-krbova-kamna-vireni-prachu-alergie-paleni-oci-kasel-problemy

AD
11 Share
Share
Tweet