Proč je menší porodnost ve vyspělých zemích, než v rozvojových
Některé příčiny menší porodnosti v sociálně vyspělých zemích:
- pracovní síla (Děti byly levná pracovní síla, pracovaly jen za jídlo. Dnes děti pracovat nesmějí, ale paradoxně děti rádi pracují a to formou hry - napodobují dospělé, tím se učí dovednostem a získávají sebevědomí, že se dokážou o sebe sami postarat. Je to naprosto stejné, jako u jiných savců.)
- výchova k rodičovství(Dívky byly od mala vychovávány k mateřství, k tomu že se provdají a budou mít mnoho dětí. Jen co povyrostly, už se staraly o mladší sourozence a tím se nebály dětí, ale přivykly si na ně.)
- společenský statut (Dříve bylo na ženu, která nemohla mít děti pohlíženo téměř s opovržením. Jedna z prvních otázek byla "Kolik máte dětí?". Čím větší počet dětí, tím větší obdiv.)
- důchodové, zdravotní a sociální pojištění (V minulých stoletích to byly právě děti, kdo se o rodiče staral v době nemoci a stáří. Dnes tuto funkci přebírají organizace fungující z různých forem pojištění tak to lidi nenutí mít děti.)
- náboženství (Náboženství odebíralo velkou část odpovědnosti za budoucnost dítěte - jestli se narodí zdravé, jaký život povede, jestli bude stačit společenskému vývoji atd.)
- strach o zdraví dítěte (Dříve například z 10 dětí se dospělosti dožily jen 2, ty nejodolnější, které přečkaly všechny ty infekce a morové epidemie. V současnosti jsou lékaři, a medicína, schopni zachránit téměř každé dítě z 10 narozených, tedy i těch 8, co by například ve středověku nemělo šanci na přežití, ale tím se rychle snižuje odolnost i zdraví společnosti jako celku. Osoba, která má zdravotní problémy, se pak sama bojí zakládat rodinu s tím, že její dítě bude ještě více nemocné, než je ona sama. )
115LW NO topic_id
AD
Další témata ....(Topics)
Takoví lidé pak tedy musí dělat něco pro to, aby měli dostatek financí na krytí půjčky.
Většinou mají i větší pracovní kázeň, jako lidé, nad kterými nevisí Damoklův meč exekuce.
Problém by ale mohl nastat tehdy, kdyby zadlužení obyvatelé nabyli pocitu, že dluh nikdy nedokážou splatit a nakonec o všechno přijdou. Takové prostředí je pak živným podhoubím pro nejrůznější populisty, kteří zneužívají nálady obyvatel k tomu, aby se dostali k moci.
Takže všeho s mírou a pokud to není nutné, je třeba si raději potřebnou částku řádně našetřit, nebo se uskromnit a usínat s klidnou hlavou.
Nyní by mělo být vše jinak a obě pohlaví by si měla být rovna (v placení záloh za pojištění).
Proč dříve ženy platily méně za pojištění?
- ženy jsou mnohem zodpovědnější
- ženy méně riskují
- ženy včas jdou k lékaři a předcházejí tak především zhoubným onemocněním
Nevýhody rovnostářství
- demotivace (člověk zodpovědný se cítí trestán za to, že žije řádně)
Pojištění by mělo vychovávat člověka k tomu, aby o sebe dbal a odměnou za to pak je, že platí menší částky.
Sazba pojistného na nemocenské pojištění u OSVČ a zahraničního zaměstnance
Činí 2,3 % z vyměřovacího základu.
U OSVČ a zahraničního zaměstnance je vyměřovacím základem pro placení pojistného na nemocenské pojištění tzv. měsíční základ, jehož výši si určují tyto osoby. Měsíční základ však nemůže být nižší než dvojnásobek částky rozhodné pro účast zaměstnanců na nemocenském pojištění podle zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění. Od 1. 1. 2009 se jedná o částku 4 000 Kč. Měsíční základ nesmí být vyšší než měsíční vyměřovací základ pro placení záloh na pojistné na důchodové pojištění. Měsíční základ nesmí být vyšší 1/12 maximálního vyměřovacího základu (v roce 2011 vyšší než 148 440 Kč).
Pojistné na nemocenské pojištění za kalendářní měsíc je u OSVČ a zahraničních zaměstnanců splatné od 1. do 20. dne následujícího kalendářního měsíce.
Citace ze zdroje: Nemocenské pojištění na stránkách MPSV
Na co je třeba si dát pozor?
Čína používá téměř shodnou značku a vysvětluje jí, že značí "China export".
Zatímco u EU značky jsou základy písmen dvě kružnice, které se protínají jen šířkou písmene, u čínské značky jsou tyto písmena blíže u sebe, ale i tak to bude chtít dobré oči a u čínských výrobků být opatrný hlavně co se týká hraček, či předmětů používaných ke styku s potravinami.

'Comparison of two used CE marks" od Mattved – Vlastní dílo. Licencováno pod CC0 via Wikimedia Commons.
- výši mzdy by měl stanovovat zaměstnavatel dle odvedené práce
- pokud zaměstnanec neodvede práci v minimální mzdě, zaměstnavatel je nucen jej propustit
- větší stres pro zaměstnance, kteří musí vzít na sebe břímě za propuštěné
- dopad na sociálně nejslabší skupinu lidí, která není schopna vytvořit hodnoty rovnající se minimální mzdě
- nahrazení prací v minimální mzdě automaty, či roboty
- vyloučení nejslabších občanů na vytváření národního důchodu a s tím spojená sociální rizika
Minimální mzda - výhody:
- zaměstnavatel je nucen automatizovat výrobu, co nejvíce práce robotům
- čím méně zaměstnanců, tím méně starostí pro zaměstnavatele
- zvyšování produktivity práce
Editace: 2016-06-08 11:31:52
Počet článků v kategorii: 115
Url:proc-je-mensi-porodnost-ve-vyspelych-zemich-nez-v-rozvojovych